NSW Council

Calendar

2019 APBA National Calendar

The boat racing calendar / season runs from September to August.

The 2019 calendar in PDF.

Updated 14/2/19

Home How the APBA Works History of APBA Contact the APBA Calendar NSW Clubs Rules & Rule Changes Start Racing Classes of Racing Formula Future Championship Results Forms & Licences Photo Gallery

JUNE





Saturday 1st





Sunday 2nd





Saturday 8th

DVBC

Winter Spectacular

 Errol Jay Trophy,

Arch Spooner Trophy

Hawkesbury River, Lower Portland

C1

Sunday 9th

DVBC

Winter Spectacular

 Errol Jay Trophy,

Arch Spooner Trophy

Hawkesbury River, Lower Portland

C1

Monday 10th


Queen’s Birthday Holiday (NSW)





 Saturday 15th






Sunday 16th






Saturday 22nd






Sunday 23rd


SQPBC

Club Day

The Spit,Somerset Dam QLD

C3


RTAC

Australian Championships,

Motor Spars Trophy, Wyangan Cup,

 J Hudson & J Keevers

Trophy, Paul’s Outboard

Services Trophy,

Barry Bourke Trophy,

 Ken France Trophy


Hunter River, Raymond Terrace

C2

Saturday 29th

AFPGP

Round 4 Australian Formula

Series

Kogarah Bay, Sans Souci

C2

Sunday 30th

AFPGP

Round 4 Australian Formula

Series

Kogarah Bay, Sans Souci

C2


JULY





Saturday 6th






Sunday 7th

GCPBSC

Liquid Lightning Meeting

TBA


Saturday 13th





Sunday 14th

UHPBC

Club Day

Windsor

C3

Saturday 20th





Sunday 21st

RTAC

Club Day

Hunter River, Raymond Terrace

C3

Saturday 27th





Sunday 28th

APBA

National AGM Meeting

Tullamarine, Victoria


AUGUST





Saturday 3rd

StGPBC

Club Day

 Kogarah Bay, Sans Souci

C3

Sunday 4th

StGPBC

NSW Formula Future

Championship



Kogarah Bay, San Souci

C2

Saturday 10th






Sunday 11th

TAPBC

Club Day & Tracka Bailey Point Score

Manning River, Taree

C3


UHPBC


Club Day


Windsor

C3

Saturday 17th





Sunday 18th

RTAC

Club Trophy Day

Hunter River, Raymond Terrace

C3

Saturday 24th






Sunday 25th

SQPBC

Club Day

 The Spit, Somerset Dam, QLD

C3

Saturday 31st





Australasian / Australian Championships List

APBA Championships to be held at Dargle are:

Arch Spooner  - Australian Unlimited Outboard Championship

Errol Jay - Australian Unlimited Displacement Championship

Jack Howarth - NSW Unlimited Outboard Championship

Stuart Doyle  - NSW Unlimited Displacement Championship

Entries close for these APBA Championships on Sunday 26th May.