NSW Council

Welcome to the NSW Council of the Australian Power Boat Association, We are the controlling body for powerboat racing in the state of NSW.

The Council does not conduct events itself. We coordinate events and oversee the rules of the sport, Feel free to browse this site where you can learn the latest on upcoming events, race results, and what is going on generally..

Home How the APBA Works History of APBA Contact the APBA Calendar NSW Clubs Rules & Rule Changes Start Racing Classes of Racing Formula Future Championship Results Forms & Licences Photo Gallery
2017 Australian Calendar of Events

2017 / 2018 Rule Book

At the NSW Council Annual General Meeting, State President, Glenn Banks was presented with his Life Membership of the National Council of the APBA badge in recognition of his contributions to our sport at National.

Congratulations Glenn.


Australian Formula Future Championships

 DMBC 21st January 2017

Congratulations

C L & D Mayfield Trophy – Australian J1 Formula Future Championship

1st -  Max Cook DVBC

Mack Kennedy Trophy – Australian J2 Formula Future Championship

1st -  Karla Foody UHPBC

Gordon Atkinson Trophy – Australian J3 Formula Future Championship

1st - Victoria Beasley RTAC

Full results here

2017 Taree Easter Classic APBA Championship Results

(These results are provisional until ratified by the National Council)

For complete results check out the Championship Results page.


KEITH SWIFT CUP - AUSTRALIAN PROSTOCK CHAMPIONSHIP

1ST HANDFULL   DARREN GREENTREE


NSW STATE COUNCIL TROPHY - AUSTRALIAN SUPERSTOCK 105 CHAMPIONSHIP

1ST KELSABELL   ANDY NORMAN


MAX KIRWIN TROPHY - AUSTRALIAN U/L HYDROPLANE CHAMPIONSHIP

1ST DESPERADO   LIAM HOLLAND


LAWSON SHIELD - AUSTRALIAN 6000cc HYDROPLANE CHAMPIONSHIP

1ST IMPATIENT   PAUL VELLA


HAYES WOOD TROPHY - AUSTRALIAN U/L OPEN INBOARD CHAMPIONSHIP

1ST GP-1    GRANT HARRISON


EASTWAY SHIELD - NSW UNLIMITED OPEN INBOARD CHAMPIONSHIP

1ST DESPERADO   LIAM HOLLAND


Congratulations!


Complete NSW Formula Future Title 2017 results are here.

 Congratulations

 J3 - Presidents Trophy -  ‘Miss Predator’     Indianna Gay, DVBC

J2 - Presidents Trophy - ‘A Little Twisted’     Blake Frankham

J1 - Phil Burns Memorial Trophy - ‘The Kraken’     Riley Ford



Australian Championships conducted at St George MBC

Full results are here ( Provisional until ratified by the National Council APBA)

Riverside Trophy

Congratulations -  Craig Bailey ‘King Trailers / Moby Marine’.

Len Sheltrum Marine Trophy

Congratulations - Simon Troy ‘888 Racing’.

Race Marine Trophy 

Congratulations - Simon Troy ‘888 Racing’.

Kerry Rogers Memorial Trophy

Congratulations - Simon Troy ‘888 Racing’.



Australian Championships - Raymond Terrace

Provisional Results (until ratified by the National Council APBA)

25hp Racing Club Trophy - Australian 25hp Open Hull Championship

1st. Ruff Puppy - Kaine Casson - UHPBC
2nd. Frisky - Kassandra Casson - UHPBC
3rd. Hairy As - Graham Wright - RTAC


Paul's Outboard Services Trophy - Australian 550cc Super Sports Championship

1st. Viper - Adam Peck - DMBC
2nd. Mud Crab - Damon Cohen - DMBC
3rd. Ruff Puppy - Kaine Casson - UHPBC


Barry Bourke Trophy - Australian 800cc Open Hull Championship

1st. Frisky - Kassandra Casson - UHPBC
2nd. Ruff Puppy - Kaine Casson - UHPBC
3rd. Lock n Load - Brian Hancock - UHPBC

 

 

Australian & NSW Championships -  Dargle Valley Boat Club


           Jack Howarth Memorial Trophy – NSW Unlimited Outboard Championship

                Congratulations Rhys Coles - Rhys Coles Marine / Butler Vehicles


         Stuart Doyle Cup – NSW Unlimited Displacement Championship

Congratulations Brett Sheppard - Unleashed


        Arch Spooner Gold Cup – Australian Unlimited Outboard Championship

Congratulations Rhys Coles - Rhys Coles Marine / Butler Vehicles


       Errol Jay Trophy – Australian Unlimited Displacement Championship

Congratulations Brett Sheppard - Unleashed 

   2017 / 2018 Licence Forms are here



12 months of racing and it came down to just 60 points between Brad Beasley and Karla Foody in the Glenn Banks Trophy - NSW Formula Future Point Score. 44 competitors from NSW, VIC, QLD and SA.

Well done to all of the competitors!!




2017 F1 Australian Champion

TBC


2017 FO Australian Champion

Matt Peck -Octane Racing


2017 F2 Australian Champion

Lochie Vella  - TR Marine Racing


2017 F3 Australian Champion

Adam Breen - Cracka Racing


2017 F4 Australian Champion

Tracey Pugsley - Queen B




Complete 2017 / 2018 Calendar now available

Congratulations Louise Vella, 2 poles and 2 wins in the F4 class at the F1H20 China round driving for Team Sweden.